دکمه موبایل منو

جزییات خبر

چهارشنبه / ۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۴
سرویس : مرکزی
کد خبر : ۱۶۹۹۲۰
گزارشگر : ۹۰

تار و پود قالی لبخند رضایت را بر لبان کارآفرین شازندی نشاند

(چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸) ۱۰:۲۴

بانوی تحت حمایت شهرستان شازند توانست با ایجاد کارگاه قالی بافی برای خود و 12 خانم دیگر اشتغال ایجاد کند.

آنچه می خوانید روایتی است از زندگی این بانوی موفق کارآفرین،
خانم حسینی بانوی 37 شازندی در گفت و گو با خبر نگار سایت خبری کمیته امداد می گوید: در سال 90 همسرم به دلیل بیماری سرطان در گذشت . با فوت همسرم سرپرستی دو فرزندم، یک دختر 10 ساله و یک پسر دو ساله را به تنهایی عهده دار بودم. به دلیل نداشتن درآمد و شرایط نامناسب مالی و اینکه حتی توانایی پرداخت اجاره منزل را نداشتم به منزل پدرم که خود نیز مستأجر بود نقل مکان کردیم.
در آن سال‌های سخت خود نیز از بیماری صرع رنج می بردم و از آنجایی که هنر و حرفه ای نمی دانستم و نمی توانستم به دلیل شرایط جسمی در هر مکانی کار کنم شرایط زندگی هر روز بر من و فرزندانم سخت‌تر می شد ؛ با مشورت دوستان به کمیته امداد شهرستان مراجعه کردم وبا تشکیل پرونده از حمایت‌های این نهاد بهره مند شدم.
هرچند با حمایت‌های کمیته امداد تا حدودی شرایط زندگیم بهتر شده بود ولی بادریافت مستمری به تنهایی نمی توانستم مخارج زندگی و هزینه‌های درمانم را تأمین کنم ؛ در یکی از مراجعات به این نهاد و شرکت در یکی از جلسات مشاوره با برنامه‌های اشتغال کمیته امداد و خدمات این نهاد در بخش حمایت از کارآفرینی آشنا شدم.
از دوران کودکی با قالی بافی آشنا بودم وگاهی در کنار مادرم بافنگی می کردم ، جلسات مشاوره جرقه ایجاد یک کارگاه قالی بافی کوچک را در ذهم روشن کرد و با پیگیری و شرکت در دوره‌های آموزشی توانستم 15 میلیون تومان وام اشتغال از کمیته امداد دریافت کرده و یک کارگاه کوچک قالی بافی با سه دار قالی تأسیس کنم.
خوشبختانه این کارگاه کوچک در هشت سال فعالیت خود توانسته است برای 12 خانواده نیازمند کارآفرینی کند و از این تعداد خانواده  پنج خانواده مانند خودم از زنان سرپرست خانوار هستند ، بیشتر این خانم ها قالی بافی را به صورت سنتی از مادر یاد گرفته اند و عشق به قالی در خونشان است. به دلیل کیفیت و بافت خوب فرش‌هایی این کارگاه با وجود اینکه قیمت مواد اولیه افزایش چشمگیری داشته است ، همچنان فرش‌ها بازار فروش خوبی دارد و تمامی فرش هایی که بافنده ها در حال بافت آن هستند در بازار پیش فروش شده است؛ با یاری خداوند امروز با وجود شرایط سخت اقتصادی از درآمد کارگاه راضی هستم و توانستم برای خود و فرزندانم مسکنی مناسب در شهر مهاجران خریداری کنم و توسعه محل کار از برنامه هایی است که در حال اجرای آن می باشم.
این بانوی موفق کارآفرین درادامه می گوید:
کارآفرینی به ظاهر شاید ساده به نظر بیاید، اما در واقع مشکلات خودش را دارد. یک کارآفرین در حالی که باید ایده داشته باشد، نباید به سادگی مأیوس شود برای رسیدن به موفقیت هر چند مورد کم لطفی قرار می‎گیرد، ناامید نمی‎شود و همین کارشکنی‎ها باعث می‎شود تا انگیزه اش بیشتر شود.
وی ضمن ابراز تأسف از قدرت ریسک پذیری پایین بانوان و به خصوص زنان سرپرست خانوار که دارای مشکلات فراوان هستند ، گفت: در سال‌های کار و فعالیتم خانم های زیادی را که شرایطی مانند خودم داشتند به کارآفرینی تشویق کردم ، زنان سرپرست خانوار باید بیاموزند که به جای تکیه بر دیوار دیگران روی پای خود بیاستند ؛ با توکل به خدا ، توکل و تلاش می توانند به موفقیت برسند و علاوه بر کسب روزی حلال برای خود لذت شیرینی کمک به دیگران و کارآفرینی برای دیگر افراد را بچشند.
در ادامه با چند نفر از بانوانی که در کارگاه خانم حسینی مشغول به کار هستند هم صحبت می شویم . همه بانوان از حسن خلق خانم حسینی واز وضعیت درآمد خود راضی هستند .

 


 
جایگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار در واقع دست یافتنی نیست بلکه دست ساختنی است. این امر تنها زمانی میسر می شود که زنان از خودسازی شروع کنند، به خود و مهارت های خود باور داشته باشند. بهترین روش برای این منظور هم آموزش بانوان در شاخص های مختلف برای رسیدن به هدف است. پس برای رسیدن زنان به جایگاه مناسب تقویت بنیه علمی و عملی زنان اهمیت زیادی دارد.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۶۷۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید