اخبار

مددجویی که امید و خودباوری را به منصه ظهورگذاشت

مددجویی که امید و خودباوری را به منصه ظهورگذاشت
انسان همواره با کار و تلاش زنده است و روزی او از راه فعالیت و کار و کوشش حاصل می‌شود. دین مبین اسلام نیز همواره انسان‌ها را به تلاش و کوشش و کسب روزی حلال و استفاده از دسترنج خود تشویق کرده است‌.
آنچه که درادامه می خوانید گفت وگوبا یکی از کارآفرینان مازندرانی است که با تلاش و پشتکار فراوان امیدو خودباوری را به منصه ظهورگذاشت.

روستا، دودانگه، آب و هوایی بس خوشگوار و محمدجوانی که با پیشی گرفتن از همسالان خود امروزش را زیبا ترسیم می کند. او در سال 59 در یکی ازروستاهای دودانگه به دنیا آمد آن هم در یک خانواده پر جمعیت 12 نفره .

محمد تا پنجم ابتدایی درس خواند و بخاطر شرایط مالی پدر مجبور شد تا تحصیل را رها کند و کار را آغاز. از 12 سالگی برسر مزارع کار می کرد وکم کم کار با تراکتور را فرا گرفت. برای آماده سازی زمین های کشاورزی خودش با وجود سن کم راننده تراکتور می شد و زمین ها را برای کشت و کسب روزی حلال آماده می کرد و با هر یک دانه برنج ویا گندم او انرژی مضاعفی می گرفت.

وی تا جایی که در توان داشت کار می کرد حتی در فرستادن خواهر و برادر به خانه بخت نقش اساسی داشت.مدتی را با کمباین کارکرد و مجبور بود حتی از خانواده دور باشد . او در فصل برداشت گندم به استان های مختلف می رفت و مدتی را آنجا می ماند تا کارش به پایان می رسید به زادگاهش در جمع خانواده می پیوست .

در سن 18 سالگی ازدواج کرد و حاصل این زندگی دو فرزند پسر است .همسرش را عاشقانه دوست دارد و می گوید با تمام شرایط و سختی های زندگی اش ساخت و پا به پای او برای مبارزه با مشکلات تلاش می کرد.وی پس از ازدواج هم در فصل برداشت گندم به استان های مختلف می رفت ولی اکثرا دستمزدش را کامل نمی گرفت . این موضوع موجب رنجش وی می شد.

او 11 سال را با کمباین کار کرد هم در روستا و هم در استان های مختلف . مدتی به این منوال گذشت تا اینکه گَرد خستگی زود بر چهره محمد جوان نشست و دیگر تاب دوری از خانواده را نداشت بنابراین تصمیم گرفت تا کسب و کاری در همین روستا برای خودش ایجاد کند؛ از آنجایی که به دامداری علاقه داشت تصمیم گرفت به این کار دست بزند او 5 راس دام خرید و محصولات آن را به فروش می رساند ولی باز کفاف زندگی را نمی داد دوست نداشت که به شهر مهاجرت کند.

بنابراین به کمیته امداد مراجعه کرد و با دریافت وام از این نهاد توانست 20راس دام خریداری کند ودر بلند ترین نقطه دودانگه دامداری را ایجاد کرد. دام ها از صحرای خوش آب و علف تغذیه می کنند .او پس از نماز صبح کارش را آغاز و تا اذان مغرب سرکار است.

حالا 40 راس دام دارد. راضی است از زندگی و در کنار همسر و فرزندانش به آینده امیدوار.محمد گاهی نیز افراد نیازمند را برای کار به دامداری می آورد با دادن دستمزد به آنها در کسب روز ی حلال کمک شان می کند.

این جوان پرتلاش به همسالانش می آموزد که با امید ،خودباوری و اتکال به خدا می توان به راحتی از سدّ مشکلات گذشت و به استقلال و خودکفایی رسید . آری امیدواری یکی از مهمترین حقایق زندگی است و "امید" به رسیدن به هدف است که به انسان انگیزه ادامه مسیر می دهد .به امید سربلندی همه فرزندان ایران اسلامی.
۲ مهر ۱۳۹۸ ۰۷:۳۵
تعداد بازدید : ۲۰۶
کد خبر : ۲,۳۸۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید